August 7, 2014

Official Results for August 7, 2014 Election

https://chesterelection.com/past-results/august-7-2014/

Chester County Mayor

Candidate Party Votes
Danny Thomas (REP) 1280
Joey Harris (IND) 706
Dwain Seaton (IND) 1894
Rhoda Smith (IND) 205

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Commission District 1

Candidate Party Votes
Larry F. Blackstock (IND) 272
Johnny Warren Garner (IND) 480
Jerry A. Lowe (IND) 339
Harold W. Spain (IND) 266

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Commission District 2

Candidate Party Votes
Doug Acred (IND) 188
Jackie B. Butller (IND) 353
Tim Crowe (IND) 327
Al McKinnon (IND) 383
Connie Plunk Miller (IND) 168

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Commission District 3

Candidate Party Votes
Russell Clayton (IND) 438
Ann Moore (IND) 460
Buddy Richardson (IND) 380
G.W. "Chip" Sherrod III (IND) 240

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Commission District 4

Candidate Party Votes
Jerry Emerson (IND) 522
Sandra B. Highers (IND) 445
Gloria Holiday (IND) 262
Joseph Melaro (IND) 442
Rick Rickard (IND) 358

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Commission District 5

Candidate Party Votes
Diane Jordan (IND) 351
Chris Simmons (IND) 344
Barry V. Smith (IND) 412

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Commission District 6

Candidate Party Votes
Jerry Ada (IND) 86
Mike Alexander (IND) 102
Terry Bell (IND) 206
Todd Lewis (IND) 98
Rolland Pack (IND) 68
Tierra L. Thaxton (IND) 67
John L. Welch (IND) 139

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Trustee

Candidate Party Votes
Lance Beshires (REP) 3584

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

General Sessions Judge

Candidate Party Votes
Larry F. McKenzie (IND) 3448

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Sheriff

Candidate Party Votes
Blair Weaver (IND) 3614

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Circuit Court Clerk

Candidate Party Votes
Anthony Naylor (REP) 1038
Anthony "Tony" Altman (IND) 143
Jamie Connor (IND) 214
Justin Emerson (IND) 1404
Renee Phelps (IND) 1280

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

County Clerk

Candidate Party Votes
Anthony Buttrum (REP) 1053
Stacy Smith (IND) 2893

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Register of Deeds

Candidate Party Votes
Angie Hysmith (REP) 1539
Judy Cranford (IND) 2418

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Road Superintentendent

Candidate Party Votes
E.O. "Tiny" Carnell (IND) 1558
Jerry L. King (IND) 2478

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

School Board District 1

Candidate Party Votes
Glenn Naylor (IND) 525

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

School Board District 2

Candidate Party Votes
Norris Frank (IND) 564

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

School Board District 6

Candidate Party Votes
James T. Arnold (IND) 67
Shane Connor (IND) 179
Lee Taylor (IND) 52

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Constable District 1

Candidate Party Votes
Josh Trammell (IND) 412

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Constable District 2

Candidate Party Votes
Jamie Miller (IND) 467

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Constable District 3

Candidate Party Votes
No Candidate Qualified (N/A)

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Constable District 4

Candidate Party Votes
No Candidate Qualified (N/A)

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Constable District 5

Candidate Party Votes
No Candidate Qualified (N/A)

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Constable District 6

Candidate Party Votes
No Candidate Qualified (N/A)

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Supreme Court

Special Item Votes
Retain - Cornelia A. (Connie) Clark 1602
Replace - Cornelia A. (Connie) Clark 1140

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Supreme Court

Special Item Votes
Retain - Sharon Gail Lee 1576
Replace - Sharon Gail Lee 1123

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Supreme Court

Special Item Votes
Retain - Gary R. Wade 1596
Replace - Gary R. Wade 1090

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Eastern Division

Special Item Votes
Retain - Thomas "Skip" Frierson 1627
Replace - Thomas "Skip" Frierson 897

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Eastern Division

Special Item Votes
Retain - John W. McClarty 1615
Replace - John W. McClarty 852

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Eastern Division

Special Item Votes
Retain - Charles Susano 1549
Replace - Charles Susano 910

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Eastern Division

Special Item Votes
Retain - Michael Swiney 1593
Replace - Michael Swiney 883

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Middle Division

Special Item Votes
Retain - Andy D. Bennett 1581
Replace - Andy Bennett 847

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Middle Division

Special Item Votes
Retain - Frank Clement 1663
Replace - Frank Clement 875

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Middle Division

Special Item Votes
Retain - Richard Dinkins 1561
Replace - Richard Dinkins 884

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Middle Division

Special Item Votes
Retain - Neal McBrayer 1595
Replace - Neal McBrayer 811

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Western Division

Special Item Votes
Retain - Holly Kirby 1624
Replace - Holly Kirby 817

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Appeals - Western Division

Special Item Votes
Retain - Steve Stafford 1620
Replace - Steve Stafford 818

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Eastern Division

Special Item Votes
Retain - Norma McGee Ogle 1560
Replace - Norma McGee Ogle 832

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Eastern Division

Special Item Votes
Retain - D. Kelly Thomas, Jr. 1556
Replace - D. Kelly Thomas, Jr. 828

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Eastern Division

Special Item Votes
Retain - James C. Witt, Jr. 1569
Replace - James C. Witt, Jr. 826

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Middle Division

Special Item Votes
Retain - Jeffery S. Bivins 1556
Replace - Jeffery S. Bivins 807

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Middle Division

Special Item Votes
Retain - Robert W. Wedemeyer 1532
Replace - Robert W. Wedemeyer 834

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Middle Division

Special Item Votes
Retain - Thomas T. Woodall 1654
Replace - Thomas T. Woodall 796

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Western Division

Special Item Votes
Retain - Alan Glenn 1587
Replace - Alan Glenn 810

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Western Division

Special Item Votes
Retain - Camille R. McMullen 1574
Replace - Camille R. McMullen 843

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Western Division

Special Item Votes
Retain - Roger A. Page 2013
Retain - Roger A. Page 678

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Court of Criminal Appeals - Western Division

Special Item Votes
Retain - John Everett Williams 1685
Replace - John Everett Willaims 795

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Circuit Court Judge Division 1 District 26

Special Item Votes
Roy B. Morgan 2911

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Circuit Court Judge Division II District 26

Special Item Votes
Donald H. (Don) Allen 2884

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Circuit Court Judge Division III District 26

Special Item Votes
Kyle Atkins - Rep 2516
Nathan B. Pride 1082

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Chancellor District 26

Special Item Votes
James F. Butler 2686

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

District Attorney General District 26

Special Item Votes
Jerry Woodall 3077

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Public Defender

Special Item Votes
George Googe 2593

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Republican Primary - Governor

Special Item Votes
Mark Coonrippy Brown 111
Bill Haslam 1879
Basil Marceaux, Sr. 39
Donald Ray McFolin 87

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Republican Primary - United States Senate

Special Item Votes
Christian Agnew 60
Lamar Alexander 1079
Joe Carr 719
George Shea Flinn 192
John D. King 52
Brenda S. Lenard 40
Erin Kent Magee 17

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Republican Primary - United States House of Representatives District 7

Special Item Votes
Marsha Blackburn 1813
Jacob Brimm 351

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Republican Primary - Tennessee House of Representatives District 72

Special Item Votes
Steve K. McDaniel 1914

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Republican Primary - State Committeeman District 26

Special Item Votes
Kurt Holbert 709
Charles W. Lee, Jr. 627

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Republican Primary - State Committeewoman District 26

Special Item Votes
Kathryn Bryson 817
Rosemary D. Hamilton 522

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Democratic Primary - Governor

Special Item Votes
Charles V. "Charlie" Brown 194
Kennedy Spellman Johnson 93
Wm. H. "James" McKamey 115
Ron Noonan 57

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Democratic Primary - United States Senate

Special Item Votes
Terry Adams 140
Gordon Ball 161
Larry Crim 53
Gary Gene Davis 111

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Democratic Primary - United States House of Representatives District 7

Special Item Votes
Credo Comlan Amouzouvik 52
Daniel Cramer 103

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Democratic Primary - Tennessee House of Representatives District 72

Special Item Votes
No Candidate Qualified

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Democratic Primary - State Executive Committeeman District 26

Special Item Votes
Toney G. Campbell 373

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm

Democratic Primary - State Executive Committeewoman District 26

Special Item Votes
Meryl Rice 376
Varand Sevier-Pride 106

Updated: November 1, 2019 at 2:41pm